logo

CS AFUMATI NU A REUSIT SA PROFITE DE SEMIESECUL CHINDIEI

SI SA SE APROPIE DE PODIUMUL LIGII A II-A

CS Afumati a evoluat sambata, in direct pe Digi Sport 1, pe terenul liderului Ligii a II-a, Dunarea Calarasi. Elevii lui Vasile Neagu nu au reusit sa profite de semiesecul inregistrat de Chindia Targoviste in disputa cu cei de la Foresta Suceava si se apropie de podium.

CS Afumati a inceput in ofensiva jocul de la Calarasi, iar in minutul 5 Vasile Olariu a fost faultat in careu de Tomozei, centralul partidei aratand punctul cu var.

Mugurel Dedu a transformat fara emotii lovitura de la 11 metri, astfel ca afumatenii au deschis scorul inca din minutul 6 al derby-ului cu Dunarea Calarasi.

CS Afumati a fost aproape sa intre in avantaj la cabine, insa scenariul din debutul meciului s-a repetat in minutul 47, de data asta in careul afumatenilor.

Marinescu a incercat s-a respinga o centrare a gazdelor, a ratat intalnirea cu mingea si in cadere l-a busculat pe Valentin Alexandru, motiv pentru arbitru sa acorde o noua lovitura de pedeapsa.

Acelasi Valentin Alexandru a executat sub transversala penalty-ul, astfel ca la pauza scorul a fost egal, 1-1.

La reluare, afumatenii au incercat sa puna presiune la poarta adversa, dar primul eveniment notabil al partii secunde a fost eliminarea, pentru doua galbene, a lui Razvan Patriche din minutul 72.

Chiar si in inferioritate, CS Afumati a fost aproape sa treaca in avantaj, insa lovitura libera de la marginea careului executata de Perju a fost respinsa de langa bara de Lungu.

Dunarea Calarasi a dat lovitura decisiva in minutul 78, cand Calin Cristea l-a invins pe Marinescu cu o reluare la vinclu. Dupa gol, Calin Cristea si-a dat jos tricoul si a vazut al doilea cartonas galben, fiind si el eliminat si, astfel, restabilindu-se echilibrul numeric in teren.

S-a terminat Dunarea Calarasi vs CS Afumati 2-1, rezultat in urma caruia gazdele sunt pe primul loc dupa 23 de etape, cu 53 de puncte, in timp ce afumatenii raman cu 41 de puncte si ocupa pozitia a patra a ierarhiei Ligii a II-a.