logo

CS AFUMATI PIERDE IN PRELUNGIRI MECIUL CU FC ARGES

SI SUFERA PRIMUL ESEC IN ULTIMELE 13 PARTIDE OFICIALE

CS Afumati a evoluat miercuri, de la ora 14.00, pe terenul celor de la FC Arges, intr-o partida contand pentru etapa a 16-a a Ligii a II-a de fotbal.

Afumatenii abordau duelul de la Pitesti de pe pozitia a patra a clasamentului Ligii a II-a si cu un bilant excelent in precedentele 10 etape de campionat: 8 victorii si doua egaluri, la care se adauga si cele doua victorii din Cupa Romaniei.

Elevii lui Vasile Neagu au incercat sa-si mentina sirul de rezultate pozitive si dupa deplasarea de la Pitesti, pe care au inceput-o in ofensiva, insa au irosit doua sanse mari de a deschide scorul in primele 10 minute, prin Avram si Buduroi.

Primul a tras peste poarta de la marginea careului mare, in timp sutul lui Buduroi a fost deturnat in corner din drumul spre gol de un fundas advers.

Contrar cursului jocului, FC Arges a deschis scorul in minutul 25, cand, dupa o lovitura libera de la distanta, mingea a ajung la Catalin Stan, care l-a invins pe Marinescu cu o executie din apropiere.

La 7 minute de la deschiderea scorului, CS Afumati a irosit o sansa uriasa de a egala. Mugurel Dedu a ramas in pozitie de unu la unu cu Grecu, insa portarul advers a respins sutul acestuia.

Cu 5 minute inainte de pauza, Nastasie a trimis pe langa poarta centrarea lui Robert Grecu, astfel ca pitestenii au intrat cu avantaj minim la cabine.

Elevii lui Vasile Neagu au iesit de la cabine cu gandul la egalare, pe care au reusit-o in minutul 64.

Dedu a fost faultat in careu de Catalin Stan, arbitrul a aratat punctul cu var, iar Vasile Olariu a transformat lovitura de la 11 metri.

10 minute mai tarziu, FC Arges a marcat pentru 2-1, insa golul a fost anulat pe motiv de ofsaid de centralul Catalin Botas, astfel ca partida se indrepta catre un rezultat final de egalitate.

Pitestenii au reusit totusi golul victoriei in minutele de prelungire, Andrei Nila a inscris cu un lob peste Marinescu si i-a adus victoria lui FC Arges.

In urma acestei infrangeri CS Afumati ramane cu 27 de puncte si ocupa pozitia a cincea a ierarhiei Ligii a II-a, urmand ca sambata sa primeasca, pe teren propriu, replica celor de la Chindia Targoviste, ocupanta locului 3, cu 34 de puncte.

Echipele de start:

FC Arges: N. Grecu - Tofan, Cotigă, Serbănică, Ct. Stan, R. Costin (cpt.), I. Serban, A. Popa, Rob. Grecu, I. Năstăsie, Buhaescu

Rezerve: Oct. Popescu - Visa, D. Oancea, D. Andrei, Mih. Panait, Nilă, Ct. Barbu

Antrenor: Augustin Eduard

CS Afumati: Andr. Marinescu - Onea, Robicek, Patriche (cpt.), Perju, Vas. Olariu, Rz. Avram, Vl. Tudorache, Buduroi, St. Vasile, Mug. Dedu

Rezerve: Obretin - Buzea, Ispir, D: Burlacu, Căliani, Al. Mitu, Vlada

Antrenor: Vasile Neagu