logo

VIDEO | CS AFUMATI S-A IMPUS IN FATA TIMISORENILOR

DE LA ASU POLITEHNICA SI A AJUNS LA 3 VICTORII

IN ULTIMELE 4 ETAPE

CS Afumati a primit sambata dimineata, pe teren propriu, replica celor de la ASU Politehnica Timisoara, intr-o partida din cadrul etapei a noua a ligii secunde.

Afumatenii s-au impus la limita, cu 2-1, gratie golului marcat in al doilea minut al prelungirilor de Alin Zaharia, si au ajuns astfel la al treilea success inregistrat in ultimele 4 etape disputate.

Elevii lui Neagu au inceput jocul in ofensiva, iar in minutul 9 Olariu a obtinut un penalty, fiind faultat in careul advers de Topic. Din pacate, golgheterul Marian Vlada a tras in transversala si a irosit sansa de a deschide scorul devreme.

Afumatenii nu au acuzat socul ratarii loviturii de departajare si au continuat sa atace poarta lui Dur-Bozoanca, iar eforturile le-au fost rasplatite in minutul 28, cand Mugurel Dedu a inscris cu o lovitura de cap, dintr-o centrare venita din flancul drept de la Onea.

CS Afumati nu a reusit insa sa intre cu avantaj la cabine. Intrat de 8 minute in teren in locul lui Taub, Cornel Predescu a marcat pentru oaspeti in minutul 43, cu un sut expediat de la marginea careului mare la care goal-keeperul Marinescu nu a izbutit sa intervina, si a stabilit astfel scorul primei reprize.

La reluare, cele doua formatii si-au impartit perioadele bune: timisorenii au inceput mai bine repriza secunda, insa afumatenii au rezistat atacurilor adverse si au reusit sa revina la carma jocului si sa controleze finalul de meci, in care au ratat mai multe ocazii, prin Vlada, Avram, Manole sau Olariu.

Eforturile elevilor lui Vasile Neagu au fost rasplatite in prelungiri, cand Alin Zaharia a sutat excelent de la 20 de metri si a marcat pentru 2-1, aducand toate cele 3 puncte in contul afumatenilor.

Gratie acestui succes, CS Afumati ajunge la 3 victorii si un egal inregistrate in ultimele 4 etape si, cu 11 puncte, urca pe locul 14 al clasamentului Ligii a II-a.

In runda cu numarul 10, CS Afumati va evolua in deplasare, pe terenul celor de la Stiinta Miroslava, care ocupa pozitia a 17-a a ierarhiei, cu 7 puncte.