logo

CS AFUMATI A TERMINAT PRIMUL SEZON DE LIGA 2 PE LOCUL 8,

LA EGALITATE DE PUNCTE CU OCUPANTELE POZITIILOR 6 SI 7

Aflata la prima participare din istorie in Liga a II-a, CS Afumati a facut o figura frumoasa si a incheiat campionatul pe locul 8, aratand un joc impresionant, mai ales pe final de campionat, cand a defilat si a reusit o serie de 8 succese consecutive, in ultimele 8 etape.

Afumatenii au strans la finalul acestui sezon 56 de puncte, la fel ca echipele FC Brasov (locul 6) si Dunarea Calarasi (locul 7), insa s-au clasat sub acestea din cauza rezultatelor directe nefavorabile.

CS AFUMATI DA AL 4-LEA GOLGHETER AL LIGII 2

Cu 56 de goluri marcate si 36 primite, CS Afumati da si al patrulea golgheter al Ligii a II-a, pe Marian Vlada, care a punctat de 19 ori in aceasta editie de campionat.

CS AFUMATI, CEA MAI BINE CLASATA ECHIPA ILFOVEANA IN LIGA 2

Dintre echipele nou-promovate in acest sezonul ce tocmai s-a incheiat cel mai bine s-a situat, evident, liderul Juventus Bucuresti (84 pct.), fiind urmata de Sepsi OSK Sfantu Gheorghe (71 pct.), a doua clasata.

Dintre celelalte trei echipe care au venit din Liga 3 in vara anului trecut cel mai sus s-a clasat CS Afumati (56 pct.), pe locul 8, ea fiind si cea mai buna grupare ilfovena prezenta in competitie, peste CS Balotesti (locul 13), Academica Clinceni (locul 14), Metalul Resita (din Ghermanesti - Snagov)(locul 16), Unirea Tarlungeni (din Stefanestii de Jos)(locul 18) si ACS Berceni (din Buftea)(locul 19).

Dupa CS Afumati, nou-promovate au fost si Luceafarul Oradea (locul 10) si ASU Politehnica Timisoara (locul 15).

CS AFUMATI CASTIGA IN ULTIMA ETAPA CU FC BRASOV SI REUSESTE

O SERIE IMPRESIONANTA DE 8 VICTORII CONSECUTIVE

Liga 2 a programat sambata ultimele meciuri ale rundei de final a sezonului competitional 2016-2017. In aceasta ultima etapa, CS Afumati a evoluat pe teren propriu in fata celor de la FC Brasov, o echipa de traditie a fotbalului romanesc.

Elevii lui Vasile Neagu au intrat pe teren cu gandul la cele 3 puncte puse in joc si au deschis repede scorul, prin Costache, care a profitat de o eroare in defensiva adversa si a confirmat cu un nou gol forma buna aratata in rundele precedente.

Afumatenii au fost aproape de a intra in avantaj la cabine, insa s-au vazut egalati in ultimul minut al primei reprize. Tripsa a urmarit o minge trimisa de Botas catre propriul portar, iar insistentele acestuia au dat roade si au condus la restabilirea echilibrului pe tabela.

Afumatenii au continuat acelasi joc spectaculos si in partea secunda, iar eforturile le-au fost rasplatite in minutul 73. Avram a luat o actiunie pe cont propriu la mijlocul terenului, a depasit mai multi adversari si l-a angajat excelent pe Zaharia, acesta il deschide excelent pe culoar pe golgheterul Vlada, care ramas in situatie de unu contra unu cu portarul advers nu a iertat, marcand cu o executie plasata la coltul lung.

Brasovenii au cautat egalarea pe final de meci dar avea sa se termine 2-1 pentru CS Afumati, aceasta fiind a opta victorie din tot atatea etape.